ادامه آلودگی آب آشامیدنی به مواد شیمیایی پایدار در آمریکا

 بررسی محققان نشان داد که میزان آلودگیِ آب آشامیدنی در برخی شهر های آمریکا خیلی بیشتر از مقداری است که در گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته شده است.

به گزارش شبکه های رسمی اجتماعی، بررسی‌های یک گروه محیط زیستی نشان داد که در این کشور آلودگی آب آشامیدنی به مواد شیمیایی پایدار حاصل از فعالیت‌های انسانی، خیلی بیش از مقداری است که در گذشته برآورد شده بود و بالاترین میزان آلودگی نیز در شهرهای میامی، فیلادلفیا و نیواورلئان مشاهده شده است.

این نوع از آلایندگی های شیمیایی که در برابر تجزیه شدن در محیط زیست مقاوم هستند به نام (PFAS1شناخته می‌شوند. برخی از این مواد با خطر ابتلا به ((سرطان‌ها، نارسایی کبدی، تولد نوزادانی با وزن پایین))و دیگر مشکلات جسمی در ارتباط هستند.

به گفته کارشناسان جلوگیری از آلوده شدن آب آشامیدنی به این مواد شیمیایی کاری بسیار سخت وشاید تا حدی غیرممکن است.

در این بررسی که روی نمونه آب لوله‌کشی ۴۴ منطقه در ۳۱ ایالت آمریکا و واشنگتن  انجام گرفت، مشخص شد تنها در یک منطقه در می‌سی‌سی‌پی وجود مواد PFAS قابل تشخیص نبوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا از سال ۲۰۰۱ در مورد وجود مواد شیمیایی PFAS در آب آشامیدنی آگاهی داشته اما تاکنون در اعمال محدودیت‌های قانونی سراسری ناکام بوده است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1)PFAS چیست؟

مواد پرفلوئوروآلکیل و پلی فلوئوروآلکیل که با نام اختصاری PFAS نیز شناخته میشوند. PFAS نوعی ترکیبات شیمیایی هستند که بنا بر آژانس حفاظت از محیط زیست امریکا در محصولات متفاوتی مانند بسته بندی مواد غذای، شوینده های خانگی ،ظروف نچسب،تولید تفلون وفومهای آتش نشانی یافت میشود

 از چندین سال قبل محققین در حال انجام مطالعاتی بروی  ماده یاد شده هستند و نتایج این مطالعات نیز حاکی از این است که PFAS برای سلامتی محیط زیست خطرناک و مضر است.

این موضوع میتواند ناشی از ان باشد که انواع خاصی از PFAS مانند پرفلوئورواکتان سولفونات و پرفلوئورواکتانوئیک اسید در محیط زیست یا در بدن انسان تجزیه نمیشوند و همین مسئله خود مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.